Skip to content

Drugie życie dworca PKP

Prawdziwa rewolucja czeka dworzec PKP w Sosnowcu. W miejsce tej noclegowni dla osób bezdomnych ma pojawić się nowoczesna biblioteka.

Dworzec w Sosnowcu, pomimo swojej ładnej, neoklasycystycznej architektury, jest w głównej mierze schronieniem dla osób bezdomnych. Od dawna świeci pustkami, próżno szukać w nim punktów usługowych, a nawet informacji o połączeniach. Umieszczenie w jego holu biblioteki nie będzie więc stanowiło wielkiej straty dla miasta, a nawet wprost przeciwnie.

Polskie Linie Kolejowe, spółka należąca do Polskich Kolei Państwowych, ma ambitne plany związane z budynkiem dworca. W jego holu ma znaleźć się biblioteka, która usytuowana będzie w części najbliższej wejściu głównemu. Będzie ją od niego oddzielał wykonany ze szkła przedsionek. Na pozostałej wolnej przestrzeni Spółka ma nadzieję stworzyć sale konferencyjne o wysokim standardzie. Możliwe jest, że pojawi się tam także antresola.

Dworzec PKP w Sosnowcu już od dawna straszył miejscowych mieszkańców oraz przyjezdnych. Poza jego złym stanem technicznym i obecnością bezdomnych odstraszał także fakt, że nie można było liczyć tam ani na punkt informacyjny, ani nawet na otwarte kasy. Wszystkie okienka były zamknięte od dłuższego czasu. Podróżni przez to byli często wprowadzani w błąd. Jak mówi spotkana w holu kobieta: ?Dostałyśmy telefon do Katowic i Warszawy. Tam mamy dzwonić. Czy to jest normalne? A co jeśli nie mamy telefonu?? W ciągu kilkunastu minut z podobnymi kłopotami musiało się borykać jeszcze kilkunastu innych potencjalnych pasażerów.

Biorąc pod uwagę stan, w jakim obecnie znajduje się budynek i fakt, że dworzec de facto nie pełni swojej pierwotnej roli, pomysł Polskich Linii Kolejowych wydaje się być interesującą koncepcją na przywrócenie tego miejsca miastu.