Skip to content

Kontrola zakończona – Kolejna rozpoczęta

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w dniu wczorajszym zakończył kontrolę sosnowieckim Kebabie Istambuł. Wyniki określono jako ?niezadowalające?, a sam właściciel otrzymał mandat. Kolejna inspekcję poprowadzi Sanepid.

Istambuł Kebab to jeden z najchętniej odwiedzanych lokali gastronomicznych w Sosnowcu. Duża liczba zainteresowanych wyrażana jest przede wszystkim w kolejkach przed lokalem. Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się jednak informacje związane z nieprawidłowościami tematem tym zajął się Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej, który kontrolę przeprowadzał od 5 lutego. Wyniki są zatrważające.

W lokalu znaleziono ponad 100 kilogramów przeterminowanych produktów, takich jak kapusta, ser twarogowy oraz jogurty – te również nie nadawały się do spożycia. Mięso również nie posiadało daty ważności: 50 kilogramów mielonej wołowiny, 7 kilogramów mięsa drobiowego, 7 kilogramów piersi z kurczaka i 13 kilo łaty wołowej.

-Mięso to nie posiadało odpowiednich oznaczeń, nie udało się również określić skąd pochodziło oraz jaka jest jego data ważności. nieodpowiednia była temperatura jego przechowywania – informowała Katarzyna Kielar z WIIH. Wszystkie te elementy na bieżąco wykorzystywane były do produkcji kebabów. – Właściciel przyznał, ze korzystał z nich – dodaje rzecznik. Wszystkie podejrzane produkty zostały wycofane, a właściciel został ukarany mandatem w wysokości 400 zł. Sprawa została również zgłoszona do Sanepidu oraz Urzędu Skarbowego w celu przeprowadzenia kolejnych kontroli.

Jak informuje Inspektorat, właściciel nie posiadał również zgody na produkcję kebabów, a jedynie na ich sprzedaż. Inspektorzy zwrócili uwagę na mizerny stan sanitarno-porządkowy. Obecnie wnętrze lokalu jest już odnowione.
Przeprowadzona kontrola należała do rutynowych i została odpowiednio wcześniej zaplanowana. Obejmowała ona wcześniej również inne fast-foody. Jednak to uchybienia lokalu znajdującego się na ul. 3 Maja były największe W innych lokalach nie odnotowano większych nieprawidłowości. Nie wiadomo, czy w najbliższym czasie będą kontrolowane kolejne lokale tego samego właściciela.

Jeszcze dzisiaj w Kebabie m rozpocznie się kontrola Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sosnowcu – są to informacje które udało nam się zdobyć w PSSE. Rezultaty kontroli znane będą w ciągu kolejnych kilku dni.