Skip to content

Tak jak było przewidywane przez Piotra Bieleckiego z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, temat metropolii znowu jest podnoszony. Loga, podpisy oraz petycje – każdego docierają do nas Wasze głosy w tej sprawie.
Niestety, ostatnie logo wykonane przez krakowską firmę Eskadra, jak i nazwa ?Metropolia Górnośląska? wzbudziły wiele kontrowersji. Czy nazwa ta ma służyć zatarciu granic?

Osoby, które pragną zatrzeć różnice pomiędzy Śląskiem a Zagłębiem twierdzą, iż podział ten jest przestarzały i należy iść do przodu, to znaczy nazwać metropolię przymiotnikiem ?śląska?, gdyż jest rozpoznawalny. Nie jest tajemnicą, iż taki podział sprawi, iż na wszystko co ze Śląska, jak i z Zagłębia będzie się mówić ?śląskie?, a Zagłębie zniknie ze słownika jako antagonizm. Jest to pomysł współczesnych decydentów, tak zwanych silezjanistów, którzy są zdania, iż Zagłębie jest niepoprawne politycznie i lepiej będzie, jeśli zniknie ono ze słownika. Warto jednak pamiętać, iż metropolię tworzą osoby zamieszkałe po obu stronach Brynicy. Wszyscy oni są świadomi różnic pomiędzy oboma regionami. Co więcej: wiedząc o ilości różnic, wykorzystuje się je jedynie do tworzenia sympatycznych żartów i docinków – różnice te nie mają wpływu na tworzenie się agresji – pisze Piotr Bielecki.

Czy Waszym zdaniem różnice pomiędzy Śląskiem a Zagłębiem faktycznie ulegają zatarciu? Czy w nazwie metropolii powinna znaleźć się nazwa Zagłębia? Jakie logo będzie odpowiednie dla jej wizerunku? Zapraszamy do wymiany poglądów oraz wspólnej dyskusji. Chętnie dowiemy się, jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie.