Skip to content

Same atrakcje: systemy inteligentnego monitoringu, roboty chirurgiczne do operacji na sercu, transplantacje ludzkich organów, sztuczna inteligencja, globalne ocieplenie, sztuka i nacjonalizm, terroryzm, procesy kosmiczne – to jedynie wybrane z tematów, które zostaną poruszone podczas piątego już Festiwalu Nauki, który organizowany jest przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. V Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 23 – 29 marca 2009. Spotkania podczas Festiwalu mają charakter otwarty i charytatywny, również bezpłatny.

Gośćmi tegorocznego Festiwalu będą między innymi. prof. Ewa Bartnik, prof. Lech Cierpka, prof. Bogusław Fiedor, prof. Genowefa Grabowska, prof. Wiesław M. Grudzewski, prof. Andrzej Grzywak, prof. Irena Hejduk, prof. Grzegorz Kołodko, prof. Marek Lewandowski, prof. Dariusz Patrzałek, prof. Bolesław Pochopień, prof. Ryszard Pregiel, prof. Paweł Rudawy, prof. Marek S. Szczepański, prof. Alicja Wakulicz-Deja, prof. Edward Wylęgała, prof. Łukasz A. Turski, prof. Jacek Wódz, prof. Kazimiera Wódz.

Otwarcie oraz inauguracja V Festiwalu Nauki odbędzie się 23 marca o godzinie 10.00. Wtedy również będzie miała miejsce debata panelowa ?na szczycie stromej góry? Opowieść o transplantacjach?. Debata zostanie poprowadzona przez dziennikarzy Gazety Wyborczej, a jej uczestnikami będą księża, socjologowie, lekarze. Osoby zainteresowane informatyką proszone są między innymi na spotkanie z Marcinem Blachnikiem, który opowie dokąd zmierza sztuczna inteligencja czyli wyjaśni, czy maszyny będą w stanie samodzielnie myśleć. Miejsce będzie mieć również debata panelowa na temat szerokopasmowego internetu oraz jego nowoczesnych zastosowań. uczestnikami będą prof. Bolesław Pochopień, prof. Stanisław Kozielski, prof. Tadeusz Czachórski oraz prof. Andrzej Grzywak. O inteligentnym monitoringu opowiadać będzie specjalista z firmy ESA project

Podczas V festiwalu Nauki miejsce będą mieć nie tylko wykłady, ale również warsztaty, podczas których można lepiej poznać i zrozumieć procesy dookoła nas. Kilka spotkań w tegorocznej edycji festiwalu zostanie poświęconych najnowszym technologiom wykorzystywanym przede wszystkim w medycynie. Gościem będzie między innymi ojciec polskiego robota kardiochirurgicznego dr. Zbigniew Nawrat. Wśród gości znajdzie się także dr Wojciech Latos, specjalista w zakresie nowoczesnych metod obrazowania przewodu pokarmowego.

Prof. Grzegorz Kołodko opowie o przemianach w globalnej gospodarce oraz ekonomii. jest on uznanym autorytetem w dziedzinie ekonomii oraz polityki gospodarczej. na pytanie dokąd zmierza współczesna ekonomia odpowiedzi prof. Bogusław Fiedor. Genetyka nie będzie miała przed nami tajemnic za sprawą prof. Ewy Bartnik. O globalnym ociepleniu opowie nam prof. Paweł Rudawy. Osoby zainteresowane fizyką z pewnością powinny wybrać się na pokazy ?Wahadło, co fizykowi na nogę spadło?. O tym, jak czerpać wiedzę fizyczną z komiksów o Supermanie opowie prof Łukasz Turski.

Mieszkańców Śląska oraz osób związanych z regionem zapraszamy serdecznie na debatę panelową ?Pamięć i przestrzeń – o przekształceniach przestrzeni w województwie śląskim?. Debata zostanie przeprowadzona przez profesora Kazimierza Wódza. Uczestnictwo zapowiedzieli przedstawiciele ważnych instytucji regionu, socjologowie, dziennikarze oraz historycy m.in. Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego.
Zajęcia praktyczne oraz ogólnodostępne warsztaty to doskonała okazja do zapoznania się ze światem nauki w znacznie bliższym wymiarze. Pełen program V Festiwalu Nauki można obejrzeć od marca na stronie internetowej www.wsb.edu.pl/festiwalnauki2009.

Wszystkie spotkania festiwalowe odbywać się będą w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej oraz licznych instytucjach towarzyszących. organizatorzy chwalą się, iż w tym roku nie brakuje partnerów przedsięwzięcia. Zapraszają oni m.in. do Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu na koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej, do Muzeum Śląskiego w Katowicach, do Muzeum Miejskiego ?Sztygarka? w Dąbrowie Górniczej. Tegoroczni uczestnicy Festiwalu mogą brać udział w licznych konkursach i wygrywać nagrody, takie jak bilety do kina Helios w Dąbrowie Górniczej, do Teatru Zagłębia w Sosnowcu, zaproszenia na pyszną kolację w Jazzclubie Hipnoza w Katowicach oraz karnety do Studia Zdrowia i Urody ?Allegro? w Dąbrowie Górniczej.

Swoim patronatem Festiwal objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Prezydent Dąbrowy Górniczej.
Organizatory serdecznie zapraszają do udziału we wszystkim spotkaniach festiwalowych.