Skip to content

Plany budowy stadionu w Sosnowcu

Na spotkaniu pomiędzy włodarzami miasta a przedstawicielami holenderskiej firmy Zwarts en Jansma doszło do prezentacji planu nowoczesnego stadionu miejskiego w Sosnowcu.

Planowana inwestycja ma powstać na miejscu zajmowanym przez Stadion Ludowy. Zajmie 5 tysięcy metrów kwadratowych, na których wygodnie zmieści się 18 tysięcy kibiców. Poza boiskiem znajdzie się tam miejsce na duży kompleks sportowy.

W skład kompleksu weszłyby sale do tenisa, ping ponga, a także kręgielnia, salony spa i pomieszczenia biznesowe. Całość miałaby zająć trzy albo cztery piętra. Przed stadionem ma ulokowany być parking na 800 miejsc. Proponowane jest także powstanie mniej więcej 30 sky boxów.

Kosztorys nowego stadionu wraz z kompleksem sportowo- rozrywkowym opiewa na kwotę 52 milionów euro, jednakże nie jest to suma końcowa, nie wliczono w niej bowiem opłat administracyjnych. Budowa samego stadionu zamknęłaby się w przedziale 32-39 milionów euro. Ta różnica wzięła się stąd, iż obiekt będzie wybudowany w czterech etapach tak, aby nawet pomimo nieukończonej całej inwestycji mogły odbywać się na nim mecze. Takie rozwiązanie podnosi jednak koszt o 10-20 % sumy całości.

Zakłada się, że stadion, który stanie w miejscu obecnego Stadionu Ludowego, będzie wykorzystywać wały ziemne, którymi ten jest wzmocniony. Proponuje się, aby znalazło się tam także miejsce dla budynku klubowego. Nowoczesny obiekt ma spełniać wszystkie wyśrubowane standardy narzucone przez UEFA.

– To bardzo ładny obiekt, który zachowuje naszą historię i tradycję. Jednak gdy usłyszałem cenę, serce mocniej mi zabiło- powiedział po zapoznaniu się z planami Holendrów prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski.

W porozumieniu z władzami miasta firma Zwarts en Jansma ma zamiar zająć się także terenem, który znajduje się w najbliższym sąsiedztwie stadionu. Między innymi mają zostać tory kolejowe, ulokowane za Stadionem Ludowym. W ich miejscu zrealizowane zostaną kolejne inwestycje budowlane. Zakłada się, że prace te będą ze sobą skoordynowane.

Aż prosi się o porównanie przyszłego stadionu w Sosnowcu z Dialog Areną w Lubinie. Pod względem kosztów inwestycje te są podobne. Obiekt w Lubinie ma jednak o 2 tysiące mniej miejsc. Nie zarabiał na siebie także w trakcie budowy, gdyż nie rozgrywano wtedy na nim żądnych spotkań.

W związku z tym, że inwestycja będzie realizowana przez firmę pochodzenia holenderskiego, rozważa się wprowadzenie tamtejszego modelu, w którym przestrzeń sportową łączy się z przestrzenią handlową. Oznacza to, że można znaleźć się tam miejsce także dla sklepów lub salonu samochodowego. Podobne rozwiązania z powodzeniem stosowane są także w Niemczech.

– To może być obiekt nie tylko dla Sosnowca, ale i całego Zagłębia ? twierdzi prezydent miasta, przygotowując się na kolejne spotkania z przedstawicielami Zwarts en Jansma. Mimo ambitnych planów daleko jest jednak do rozpoczęcia ich realizacji.