Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Jak uniknąć zapachu potu podczas treningu w siłowni?

Porady Data publikacji - 21 sierpnia 2023 Autor - Redakcja gazetasosnowiec.pl
Jak uniknąć zapachu potu podczas treningu

Siłownia jest miejscem ćwiczeń, w którym spotykają się zróżnicowane jednostki. Klimatyzowane pomieszczenia w większości przypadków są świetnie wentylowane, jednak nie jest przyjemnością pocić się intensywnie podczas ćwiczeń i obserwować negatywne reakcje osób w otoczeniu.

Dlaczego pot wydziela nieprzyjemny zapach?

Pot, który jest naturalnym elementem procesu termoregulacji, zachodzącego w naszym organizmie nie ma zapachu. Bezwonny pot, pozwalający ciału utrzymać odpowiednią temperaturę w następstwie kontaktu ze skórą przybiera indywidualny dla każdego z nas zapach, nie zawsze przyjemny. Brzydki zapach potu występuje dlatego, że w kontakcie ze skórą pot ulega rozkładowi. Ten etap odpowiedzialny jest za wytworzenie się nieprzyjemnej woni. Najmniej przyjemnie pachnie pot, wytwarzający się pod pachami oraz na podeszwach stóp, zamkniętych w szczelne, nieprzewiewne obuwie. 

Czy można uniknąć pocenia się podczas ćwiczeń?

Pocenie się podczas ćwiczeń jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i kondycji. Dzięki prawidłowo działającemu mechanizmowi schładzania się organizm pozwala czerpać pozytywne efekty z ćwiczeń. Dzięki nim zyskujesz pozytywną energię do kolejnych wizyt w siłowni. Nie unikniesz pocenia się, zarówno podczas wykonywania ćwiczeń, w sytuacjach stresowych, a także przy wysokich temperaturach. Możesz jednak zminimalizować wydzielanie potu w miejscach, w których jego zapach jest wyjątkowo nieprzyjemny. Na skórze jest tak wiele ujść gruczołów potowych, że eliminacja działania ich pod pachami nie wyrządzi szkody dla prawidłowego procesu samoschładzania się organizmu podczas wysiłku fizycznego. Jaki antyperspirant dla mężczyzn wybrać na siłownię? Zwróć uwagę na różnice w działaniu dezodorantu i antyperspirantu, wybierając odpowiedni produkt dla siebie. 

Antyperspirant czy dezodorant przed wizytą w siłowni?

Przed odwiedzeniem siłowni warto zadbać o higienę, a następnie na oczyszczoną, suchą skórę pod pachami zaaplikować antyperspirant, który reguluje ilość wydzielanego potu. Dezodorant zawiera substancje antybakteryjne oraz kompozycje zapachowe, które działają na minimalizację zapachu potu, jednak go nie ograniczają. Antyperspiranty, zawierające dodatkowo alkaliczne sole glinu wpływają na regulację potliwości. Dzięki nim skóra pod pachami pozostaje sucha i pachnąca. Używając antyperspirantu minimalizujesz ryzyko pojawienia się mokrych, nieprzyjemnie pachnących plam potu na koszulce. 

Jak zminimalizować zapach potu?

Aby zminimalizować zapach potu podczas ćwiczeń wystarczy regularnie dbać o higienę osobistą i używać dezodorantu o delikatnej kompozycji zapachowej. Na zapach potu mogą wpływać również stosowana dieta oraz rodzaj tekstyliów, z których powstały Twoje ubrania treningowe. Wybieraj tkaniny wysokiej jakości, pozwalające skórze oddychać. Funkcyjna odzież sportowa zapewnia doskonałe odprowadzanie wilgoci i bardzo szybko wysycha, dzięki czemu minimalizujesz efekt plam potu na ubraniach. To co jesz na co dzień również ma wpływ na rodzaj zapachu potu, wydzielającego się na skórze. Dieta, obfita w ostre przyprawy, cebulę, pora, czosnek, a także wysoko przetworzoną żywność, pełną konserwantów również nie jest tu bez wpływu. Zadbaj o zdrowy tryb życia na co dzień, a zauważysz różnicę nie tylko w budowie sylwetki, ale i zapachu swojej skóry.

Materiał zewnętrzny

Redakcja gazetasosnowiec.pl

Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów, którzy tworzą wartościowe treści na bloga. Pisząc artykuły na temat domu, internetu, lifestyle'u, mody, porad oraz pracy, dzielimy się rzetelną wiedzą i praktycznymi wskazówkami. Dzięki naszemu zaangażowaniu i pasji, dostarczamy inspirujące i przydatne informacje, które wspierają czytelników w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?