gazetasosnowiec.pl

gazetasosnowiec.pl – dom, biznes, zdrowie

wady noszenia okularów
Porady

Okulary czy soczewki – co wybrać?

U każdego u kogo zdiagnozowana zostanie wada wzroku, będzie trzeba zastosować soczewki kontaktowe lub okulary. W ten sposób można będzie sobie zapewnić właściwe i ostre widzenie. Do korekty wzroku najczęściej stosuje się okulary korekcyjne albo też szkła kontaktowe. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety oraz wady i wszystkie informacje na ten temat zostały przedstawione w poniższym artykule.

Jakie są zalety i wady noszenia okularów?

Okulary czy soczewki to popularny dylemat, przed którym stoją osoby, u których zdiagnozowano wadę wzroku. Nadal popularnym sposobem poprawy ostrości wzroku są okulary, które mają swoje zalety i wady.

Do korzyści możemy zaliczyć to, że okulary zmniejszają ryzyko podrażnienia oczu czy występowania infekcji, ponieważ nie dotykamy oka. Ponadto jest to dobre rozwiązanie dla osób, które zmagają się z suchymi wrażliwymi oczami, ponieważ zakładanie i noszenie okularów nie pogłębia tego problemu.

Niestety noszenie okularów ma również wiele wad i pierwszą z nich jest to, że gdy je założymy, to znajdują się około 1,2 cm od naszego oka, przez co widzenie może nie być dokładne, a nawet zniekształcone. Bardzo często osoby noszące okulary skarżą się również na to, że po wielu godzinach czują ucisk na nosie i za uszami. Może to powodować dyskomfort, a nawet bóle głowy.

Kolejną wadą okularów jest to, że nie są one odporne na zmienne warunki pogodowe, więc podczas opadów pole widzenia może być zamazane lub zasłonięte, a w zimne dni z kolei dochodzi do zaparowywania szkiełek. Okulary są również problematyczne, kiedy wykonujemy różne aktywności fizyczne, w tym uprawiamy dyscypliny sportowe. Podczas pracy zawodowej czy treningu może łatwo dojść do zbicia szkieł, dlatego też w takich sytuacjach zdecydowanie lepsze są szkła kontaktowe.

Jakie są zalety noszenia soczewek kontaktowych?

Zastanawiając się nad tym, czy warto zdecydować się na okulary, czy soczewki, warto zapoznać się z informacjami na temat korzyści wynikających z noszenia soczewek kontaktowych. Pierwszą korzyścią dla użytkownika jest to, że poruszają się one wraz z naszymi oczami, dzięki czemu mamy bardzo dobre pole widzenia i dostrzegamy wszystkie obiekty nawet te znajdujące się w kącie pola widzenia. W przypadku okularów już występowałby tu problem. Ponadto soczewki zapewniają idealne widzenie nawet podczas trudnych warunków atmosferycznych na dworze.

Soczewki są również doskonałym rozwiązaniem dla osób trenujących i aktywnych fizycznie. Nie ma żadnych problemów, kiedy biegamy, podskakujemy, podnosimy ciężary czy uprawiamy jakąkolwiek inną dyscyplinę sportową. Nigdy nie musimy martwić się o to, że mogą nam spaść z nosa, tak jak to jest w przypadku okularów. Ponadto nie musimy martwić się o zachlapanie czy smugi. Warto również wspomnieć o tym, że soczewki kontaktowe doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy chcemy założyć okulary słoneczne albo gogle do pływania czy inny sprzęt sportowy zakładany na twarz.

Jakie są jeszcze korzyści z noszenia soczewek kontaktowych?

Okulary czy soczewki zapewniają dobre widzenie, ale kiedy zakładamy szkła, to możemy o nich praktycznie zapomnieć. Natomiast w przypadku okularów trzeba będzie regularnie je czyścić przy jakichkolwiek nawet najmniejszych zabrudzeniach oraz przy każdym zaparowywaniu.

Na koniec warto również dodać, że soczewki dostępne na stronie acuvue.pl są także świetnym sposobem na to, aby zachować swój naturalny wygląd. Często bywa tak, że podczas założenia okularów od razu wyglądamy inaczej, co może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Zdecydowanie warto więc postawić na szkła korekcyjne.