gazetasosnowiec.pl

gazetasosnowiec.pl – dom, biznes, zdrowie

praca w domu przy komputerze
Lifestyle Porady

Praca w domu przy komputerze – jak zacząć?

Praca zdalna to niedawna była rzadkością. W domu, przed komputerem pracowali głównie przedstawiciele wolnych zawodów: dziennikarze, pisarze, tłumacze. Dziś nowoczesne rozwiązania pozwalające na pracę z dowolnego miejsca, także w domowego biura, zyskują na popularności. Pojawia się coraz więcej ofert pracy zdalnej, coraz więcej osób szuka też tego typu zatrudnienia, doceniając jego zalety. Dlaczego warto pracować zdalnie? Jaką pracę można wykonywać z domu, na komputerze?

Zalety pracy zdalnej – dlaczego warto pracować z domu?

Praca zdalna ma wiele zalet. Po pierwsze, oznacza możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca – z domu, ale także z podróży. Likwiduje bariery geograficzne, bo siedziba firmy może znajdować się w zupełnie innym regionie, a nawet kraju niż miejsce zamieszkania. Po drugie, praca w domu przy komputerze to oszczędność czasu i pieniędzy, które trzeba by było przeznaczyć na dojazdy. Z tym wiąże się większa elastyczność i łatwość godzenia pracy z innymi obowiązkami, np. opieką nad dziećmi. Wiele zadań w pracy zdalnej nie trzeba wykonywać we wskazanych przez pracodawcę godzinach. Zlecany jest projekt, który trzeba zrealizować na określony termin, ale organizacja pracy zależy od pracownika. Dla wielu plusem będzie również brak dress code’u.
Pracę z domu docenią osoby lubiące niezależność i elastyczność. Będzie świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ją godzić z innymi obowiązkami (praca na etacie, wychowywanie dziećmi) czy dla tych, którzy mają ograniczoną mobilność (np. poruszają się na wózku czy mieszkają w źle skomunikowanej okolicy). To świetna opcja zarówno na pracę pełnowymiarową, jak i na dodatkowy sposób na zarobek.

Jaka praca w domu przy komputerze?

Coraz więcej prac można wykonywać z domu. Jeśli chodzi o te przy komputerze, najwięcej ofert dotyczy branży technologicznej: programowania, testowania oprogramowania, tworzenia stron internetowych. Równie popularne są zajęcia związane z marketingiem: obsługa mediów społecznościowych, copywriting, pisanie tekstów pod SEO, praca jako wirtualny Project Manager. Praca w domu przy komputerze bardzo często proponowana jest również grafikom, tłumaczom, redaktorom, korektorom czy księgowym. Rośnie popularność wirtualnych asystentek, które dbają o kalendarz, zajmują się korespondencją czy selekcją zleceń. Sposobem na to, by zarabiać z domu mogą być także korepetycje czy kursy prowadzone online. Istnieją także mniej typowe zajęcia, które świetnie funkcjonują jako praca z domu, choć wymagają wyrobienia sobie pozycji w sieci – to influencing, własny e-book, kanał na YouTube czy sprzedaż online.