gazetasosnowiec.pl

gazetasosnowiec.pl – dom, biznes, zdrowie

sieć 5g co to takiego
Lifestyle Porady

Sieć 5g co to takiego?

Żyjemy otoczeni technologią z każdej strony. Wielu z nas jest na różnym poziomie znajomości branży IT. Z tego powodu wiedza na temat sprzętów, cyfrowego i sieciowego świata, często jest na niskim poziomie. Ludzie mają tendencje do opierania swojej wiedzy na jednym artykule czy wypowiedzi znajomego. Między innymi przez takie podejście do techniki, powstało wiele mitów wokół nowej technologii internetowej. Chodzi, rzecz jasna, o sieć 5g co to takiego? Czy na prawdę powinniśmy się jej bać, czy to tylko zabobony?

Sieć 5g – fakty

W reklamach słyszymy zwykle tylko krótkie hasła, w stylu: „najnowsza sieć 5 G” czy „najszybszy Internet 5g!”. Podobnie jest w przypadku reklam, na przykład laptopów: „Laptop Asus, IntelCorei7, SSD 1Giga, Windows”. I to tyle, same hasła, które osobom słabo znającym temat mogą nie mówić za wiele.

Czym więc jest ta sieć 5G? To nic innego jak kolejna, już piąta, generacja sieci komórkowej. Aby mówić o następnej generacji, musi ona spełniać pewne założenia. Głównie chodzi o przewyższenie swojego poprzednika, w tym przypadku generacji 4G/LTE. I tak też się stało. Sieć 5G to prawdziwa rewolucja, dlatego że przede wszystkim transfer danych w tej sieci jest bardzo szybki. Wysyłanie danych może osiągnąć prędkość do 20Gb/s, gdzie w przypadku LTE możemy mówić o maksymalnie 100Mb/s. Jest to kolosalna różnica. Innymi zaletami nowej generacji są jej lepsza stabilność i możliwość podłączenia do sieci większej liczby urządzeń. Jest to bardzo istotne w tak prężnie rozwijającym się świecie. Coraz więcej obiektów potrzebuje połączenia z Internetem. Nie chodzi już tylko o komputery, smartfony czy tablety. Internetu potrzebują nawet lodówki, ekspresy do kawy lub cały dom, jeżeli jest zbudowany w formie domu inteligentnego. Musimy gdzieś to wszystko zmieścić.

Nowa generacja sieci komórkowej weszła do użytku komercyjnego około 2019 roku. Było to jeszcze przed pandemią, która doprowadziła do ogromnego wykorzystywania Internetu przez ludzkość. Na potęgę zaczęliśmy używać sieci do pracy i nauki. Prawdopodobnie, niektóre firmy na stałe pozostaną przy takiej formy pracy. Warto sobie uzmysłowić, jak bardzo potrzebujemy tej nowej generacji.

Co ze zdrowiem

Jak to często bywa, gdy nadchodzi coś nowego i nieznanego to ludzie mają skłonność by się tego bać. Sieć 5g emituje wysokie promieniowanie, lecz nie ma jakichkolwiek badań, które potwierdzałyby, że szkodzą one ludziom.
Być może za pół wieku będą nowe badania na temat szkodliwości, lecz jest to mało prawdopodobne, by przyniosły złe wieści. Promieniowanie 5G ma bardzo małą moc.