gazetasosnowiec.pl

gazetasosnowiec.pl – dom, biznes, zdrowie

Wykorzystanie szalunku tekturowego
Porady

Wykorzystanie szalunku tekturowego

Przygotowanie betonowych elementów wymaga odpowiednich akcesoriów. Do prostych konstrukcji, najczęściej wykorzystuje się standardowe drewniane i stalowe szalunki, które są proste w użyciu i mogą być wielokrotnie zastosowane. Kłopoty mogą generować punktowe wylewki o owalnym lub okrągłym przekroju. Tutaj znacznie lepiej sprawdzi się szalunek tekturowy w formie tulei. Kiedy będzie on przydatny?

Z czego przygotowane są te elementy?

Produkty zostały wykonane na bazie spiralnie zwijanych tulei wytwarzanych w zakładzie Tarnopak.pl. Wewnętrzna strona elementu jest zabezpieczona przed działaniem wilgoci i pokryta warstwą chroniącą od przywierania betonu do ścianek tulei. Z kolei zewnętrzne ściany zostały zabezpieczone impregnatem, który osłania produkt przed działaniem czynników atmosferycznych.

Najczęściej udostępniane są tuleje o średnicy wewnętrznej 150, 300, 450 milimetrów lub większe, których przekrój przekracza 700 mm. Długość tulei można dostosować do indywidualnych parametrów. Szalunek tekturowy jest dość prosty w obsłudze i gwarantuje precyzyjne przygotowanie wylewki w krótkim czasie.

Gdzie stosuje się takie tuleje?

Tekturowe elementy nadają się do przygotowania słupów betonowych lub punktowych fundamentów. Znacznie przyspieszają one prace budowlane, przez co częściej stosowane są w miejscach, w których trzeba przygotować większą ilość takich konstrukcji. Przykładowo są one potrzebne pod instalacje paneli fotowoltaicznych, jako wzmocnienie fundamentów, czy elementy dekoracyjne stosowane niekiedy w mieszkaniach.

Gdzie najlepiej sprawdzi się szalunek? W miejscach, w których potrzeba szybko i precyzyjnie przygotować betonowe słupy. Stalowe szalunki w tym przypadku mogą utrudnić zadanie, bowiem ich specyfika nie pozwala na sprawne wielokrotne użycie. Tuleje bardzo często znajdują również zastosowanie w budownictwie przemysłowym oraz indywidualnym, na przykład do montażu konstrukcji tablic reklamowych czy słupów oświetleniowych.

Jakie są zalety tulei tekturowych?

Szalunek tekturowy można wykorzystać wielokrotnie, a dzięki specyficznej budowie możliwe będzie seryjne przygotowanie słupów betonowych w stosunkowo krótkim czasie. Zabezpieczona od wewnątrz ścianka nie będzie powodować przywierania zaprawy, przez co tuleję z łatwością da się ściągnąć po skończonej pracy.

Elementy są przy tym trwałe i jednocześnie znacznie lżejsze od szalunku ze stali. Tuleje można bezpiecznie przewozić w dowolne miejsce i po wykorzystaniu oraz oczyszczeniu wykorzystać przy kolejnych projektach. Dzięki warstwie wodoodpornej tuleje wykazują się również odpowiednią trwałością.