W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu jest niemal tak powszechny, jak korzystanie z telewizji. Jednak nie wszyscy w naszym kraju mogą cieszyć się z niesamowitej szybkości. Często jedyną opcją, szczególnie w małych miejscowościach, jest połączenie telefoniczne albo radiowe, a nie te najlepsze, czyli światłowodowe. Czy faktycznie sieć światłowodowa w Polsce nadal jest niedostępna dla większości użytkowników?
Co jest jest światłowód?
Zanim przedstawimy ogólną sytuację związaną z zastosowaniem takiej formy internetowego łącza, najpierw wyjaśnimy inne, ciekawe kwestie. Odpowiemy po prostu, czym charakteryzuje się taka sieć i dlaczego wielu ludzi tak bardzo chce ją mieć we własnym mieszkaniu.
Krótko mówiąc, chodzi o bardzo cienkie kable, które przewodzą impulsy światła. Są one zbudowane z włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych. Ich ogromną zaleta jest to, że pozwalają na przesyłanie danych z zawrotną prędkością wynoszącą aż kilka terabitów na sekundę, co robi spore wrażenie!
Sygnałem jest tutaj fala światła widzialnego, którą przesyła się przy pomocy zer i jedynek. Dzięki poszczególnym warstwom (rdzeń, płaszcz i warstwa ochronna) możliwe jest całkowite, wewnętrzne odbicie. Wystarczy zwiększać kąt padania światła na zwierciadło.
Sieć światłowodowa w Polsce
Na początku 2020 roku pojawiła się informacja, że internet światłowodowy rozrasta się i będzie doprowadzony do przeszło 2 mln domów, znajdujących się na obszarach wykluczonych cyfrowo. To była oczywiście wspaniała wiadomość, ale mimo to taka sieć pozostaje w mniejszości na tle innych, wolniejszych rodzajów łączy, a Polska jest w tyle w porównaniu z sąsiednimi krajami Unii Europejskiej.
Co prawda dostawcy starają się cały czas rozwijać własną ofertę, ale i minie jeszcze trochę czasu, zanim większość Polaków zainstaluje światłowód. Taka forma połączenia internetowego stanowi raptem 1/3 wszystkich łączy – obejmuje prawie 5 mln gospodarstw domowych (kilka procent). To niestety mniej niż średnia unijna.
Warunki dotyczące zainstalowania światłowodu
Sieć światłowodowa w Polsce to rzadkość, ale i tak warto wiedzieć, jak starać się o jej podłączenie. Po pierwsze należy sprawdzić, czy obecnie mają miejsce prace związane z budową takiego typu łącza, a następnie porównać kilka usług dostawców i ostatecznie wybrać najbardziej korzystną. Po drugie, trzeba złożyć odpowiednią deklarację, a więc zgodę na podciągnięcie owej sieci.
Nie wymagane jest żadne pozwolenie, co jest na pewno pozytywną wiadomością. Ważne tylko, aby światłowód profesjonalnie zamontowano. Przewody powinny być mało widoczne i jednocześnie dopasowane do wnętrza mieszkania.