Szalone lata 60. – epoka rewolucji obyczajowej i wielkich zmian w dziedzinie sztuki – do dziś intrygują i inspirują. Kojarzone są przede wszystkim z nieskrępowaną wolnością, energią, odświeżającym powiewem kreatywności. Nieodłącznym elementem pejzażu lat 60. ubiegłego wieku są dzieci kwiaty – hippisi, którzy dążyli do niezależności w każdej sferze życia. Tworzona przez ruch hippisowski kontrkultura przeniknęła także do wnętrz – lata 60. przyniosły im lekkość, odważną kolorystykę, inspirowane orientalizmem wzory. Mieszkania miały być nie tylko funkcjonalne, ważna była też artystyczna nuta i nietuzinkowy klimat. Jakie elementy były charakterystyczne dla mieszkań w stylu lat 60.? Jak przenieść ich estetykę do współczesnego wnętrza?
Jak wyglądały mieszkania w latach 60?
Lata 60. XX wieku to czas ogromnych zmian. Społeczeństwa miały dość sztywnych zasad i zakazów rządzących ich życiem. Domagały się większych swobód i wolności. W Stanach Zjednoczonych rozwijały się ruchy kontestacyjne: ruch praw obywatelskich, feminizm drugiej fali, ruchy antywojenne. Jednym z pierwszych skojarzeń z epoką lat 60. są też hipisi, którzy wytworzyli charakterystyczną modę: nosili spodnie dzwony, kwieciste ubrania, inspirowali się wzornictwem hinduskim, czerpali z kultury rdzennych Amerykanów. Ten styl przeniknął do wnętrz lat 60. – zaczęły pojawiać się w nich orientalne wzory, przywożona z Indii sztuka, modne były dodatki boho: rattanowe meble, kosze, poduchy do siedzenia. Dominowała ciepła kolorystyka. Wiele osób bawiło się formą, kontrastem, wzornictwem. Pojawiły się meble i dodatki inspirowane sztuką, choćby słynnymi pracami Warhola. Modna była geometria: geometryczne tapety, lampy czy meble w nietypowych kształtach.
Mieszkanie w stylu lat 60 – jak urządzić?
Unikatowy styl lat 60. do dziś budzi zachwyt. Nic dziwnego, że wiele osób marzy o mieszkaniu urządzonym w tej estetyce. Jak zaaranżować mieszkanie w stylu lat 60.? Po pierwsze, warto postawić na typowe dla tego okresu meble, czy to pochodzące z tych czasów, czy stylizowane: lekkie, najczęściej na nóżkach, często o nietypowej, geometrycznej formie. W Polsce lat 60. modne były zwłaszcza stoliki patyczaki i koktajlowe fotele z drewnianymi podłokietnikami. Intrygującym detalem może być tapeta z orientalnym albo geometrycznym wzorem, tekstylia z wzornictwem inspirowanymi hipisowskimi strojami. Warto zadbać o ożywiające wnętrze rośliny, które można umieścić w typowych dla lat 60. koszach boho czy w oryginalnych kwietnikach. Dekoracją będzie także orientalny dywan czy ścienna galeria sztuki, np. z plakatami z lat 60.