Każdy, kto wychowywał się w latach 80, pamięta zapewne charakterystyczne dla tego okresu aranżacje mieszkań. Meblościanki, pustaki, kwietniki przykręcane do sufitu to tylko niektóre z ich elementów. W tamtych latach na topie była także kuchnia z boazerią. Czy trend z lat 80 mile widziany jest także obecnie?
Czym jest boazeria?
Boazeria to okładzina ścian lub sufitów wykonana z drewna. Kładzie się ją pionowo lub poziomo. Wykorzystywanym surowcem jest tutaj praktycznie każdy gatunek drewna krajowego i egzotycznego, a więc zarówno dąb i mahoń, jak i tańsza alternatywa: sosna i świerk. W kuchni najlepiej sprawdzi się drzewo egzotyczne, gdyż wykazuje ono wysokie właściwości wodoodporne. Mało kto wie, że boazeria swoje początki miała już w czasach starożytnych!
Boazeria w kuchni – zalety
Choć wielu kojarzy drewniane deski w kuchni wyłącznie ze stylem prowansalskim, boazeria świetnie sprawdza się również w nowoczesnych aranżacjach. Zabejcowaną pokrywa się farbami do drewna w rozmaitych kolorach (kolorowymi lub transparentnymi).
Boazeria ociepla wnętrze, sprawiając, że jest ono bardziej przytulne. Nawet po kilku latach, gdy drewno się zestarzeje (co jest całkowicie naturalnym procesem), łatwo o jego renowację. Ten wykończeniowy materiał jest tani, wytrzymały, nietrudny w montażu. W prosty sposób można usunąć z niego plamy i zabrudzenia. Idealnie maskuje też nierówności na ścianach.
Co więcej, boazeria doskonale pochłania dźwięki dochodzące z innych pomieszczeń w domu. Ma to spore znaczenie, gdy rodzina składa się z dużej ilości domowników.
Kuchnia z boazerią powraca do łask
Szereg wymienionych wyżej zalet boazerii sprawia, że coraz chętniej jest ona rozpatrywana podczas domowych remontów. Dzisiaj, kiedy wraca moda na skandynawskie wnętrza, jest ona chętnie montowana przez osoby podążające za najnowszymi trendami. Kuchnia jako serce każdego domu to idealne miejsce na położenie na ścianach drewnianej okładziny.
Jak zabezpieczyć boazerię w kuchni?
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zastosowali w kuchni surowe deski na ścianach. W takim wypadku musimy zadbać jednak o ich odpowiednie zabezpieczenie. Do tego posłuży nam bezbarwny lakier lub wosk.
W celu uniknięcia tandetnego połysku, który kojarzy się raczej z latami PRL-u, warto wybrać matowy preparat. Impregnacja drewna powinna odbywać się cyklicznie, średnio co cztery miesiące.
Boazeria przeżywa swój renesans. Kuchnia z drewnianą okładziną może stać się prawdziwą „perełką” naszego domu.